Trwa wyszukiwanie wycieczek

Popularne kierunki

Podziel się z nami swoją opinią na temat pracy serwisu.
Czego brakuje Ci na naszej stronie?

Antalia, Alania…. a może Side?

Turcja ma setki zjawiskowych zakątków i jeszcze więcej kurortów nadmorskich. Do ich składu wchodzi Side — starogrecki region zlokalizowany na południowym wybrzeżu pomiędzy Alanią a Antalią. Wspaniały ląd Morza Śródziemnego chwyci za duszę każdego. Wędrówki szeroką, pełną piasku plażą oraz pozbawione ryzyka zejścia do wody tworzą bezpieczny wypoczynek z dziećmi. Ilość restauracji i barów położonych prosto na płazy podziwia młodych ludzi, a liczne hotele z programem all-inclusive ubarwiają rodzinny urlop w Side.

wycieczki w Side

Historia, co zwiedzić?

W tłumaczeniu z dialektów anatolijskiego pochodzenia «side» wykazuje się jako owoc granatu, który symbolizuje płodność. Nazwa miejscowości dopasowuje się do wyjaśnienia, bo w jego okolicach kultura rolna jest na zaawansowanym poziomie i co roku zapowiada dobre plony. Starożytny Side był grecką kolonią, później należał do Rzymu i był uznany za serce kultury i sztuki. Potwierdzeniem temu są zachowane do dziś antyczne zabytki architektury:

  • Świątynia Apollina;
  • Teatr starożytni;
  • Świątynia Mena;
  • Ulica Kolumnowa;
  • Świątynia Ateny;
  • Nimfeum;
  • Bizantyjska świątynia;
  • Muzeum archeologiczne.

W trakcie wycieczki w Side wyprawa po rzecze Manavgat otworzy Państwu inne miejsc do zwiedzania. Wśród nich - meczet Külliye Camii, wodospad Manavgat, Tama Oymapinar (największy w kraju), teatr Aspendos, w którym corocznie ma miejsce Festiwal Baletu i Opery.

wczasy w Side

Inne atrakcje

Dla miłośników ostrych wrażeń też się znajdą swoje pokusy. Magiczny podwodny świat morza nieustannie dostępny do zapoznania z nim, więc nurkowanie jest w topie najczęściej wybieranych rozrywek. Kanion rzeki Korpülü, który mieści się niedaleko Side, zaoferuje niezapominany rafting. Rejsy po Morzu Śródziemnym oczarowują turystów swoją rozmaitością, a dobrą alternatywą tego są Cabriobus Safari. Również polecamy poświecić czas na zwiedzanie Kapadokji i nawet polecieć balonem nad nią. Szeroki wybór atrakcji nie pozwoli, żeby każdy dzień wakacje w Side był tego samego typu.

Kuchnia

Side ma status miasta portowego, tak że owoce morza i świeże rybki oczywiście się znajdą wśród menu lokalnych restauracji, większość z których leży w starym mieście. Warto spróbować Karides (smażone świeże szprotki). Jedzenie regionalne nie zmusi urlopowiczów siebie szukać — da się ich spotkać wszędzie. Kebab, köfte, çorba, pide — to tylko mała cześć głównych potraw, nie mówiąc o ilości ich rodzajów na kartach dań lokalów gastronomicznych!

wakacje w Side

Klimat

Wczasy w Side to świętny pomysł. Klimat miejscowości zachwyca — gorące lato i łagodna zima. Już wiosną można poczuć pierwsze chwili upalnego słońca, co więcej — złapać najtańsze wycieczki do Turcji, gdyż sezon wypoczynkowy dopiero się rozkręca. Warunki pogodowe w lecie pozwolą w morzu z temperaturą o kilka stopni niżej niż 30 °C. Letni sezon kończy się w październiku. 

Bez wątpliwości rewelacyjne warunki wypoczynku pochłoną każdego. Więc może Last Minute oferty na wybrzeże tureckiej riwiery są dla ciebie?