Wycieczki do Chorwacji

Trwa wyszukiwanie wycieczek

Popularne kierunki

Podziel się z nami swoją opinią na temat pracy serwisu.
Czego brakuje Ci na naszej stronie?

Chorwacja zajmuje czołowe pozycje wśród miejsc wakacyjnej destynacji Polaków. Latem niemal każda agencja turystyczna posiada oferty na wycieczki do Chorwacji. Do atutów tego kraju zalicza się ciepłe morze, przewidywalna pogoda, wspaniała kuchnia,  zabytki światowego dziedzictwa UNESCO. Północny rejon Chorwacji przypomina Polskę oraz inne państwa Europy Środkowej pod względem kultury. Zaś w nadmorskiej części wyraźnie wyczuwa się wpływ kultury śródziemnomorskiej. Chorwacja jest w światowej czołówce państw z największą liczbą plaż i kempingów naturystycznych. Wśród krajów europejskich konkurencje w tym tworzą tylko kempingowe wakacje we Włoszech.

croatia8.jpeg

Najpiękniejsze plaże

Wakacje w Chorwacji ludziom się kojarzą z wypoczynkiem na plaży, gdyż kraj ten ma dłuższą linię brzegową, niż Francja i Hiszpania. Plaże przeważnie są żwirowe, poniekąd zdarzają się piaszczyste. Takie wybrzeże podnosi poziom przezroczystości wody. 

Najpiękniejsze wybrzeża to Zlatni Rat położony na wyspie Brac, Bijeca w Medulin lub Punta Rat w Makarskiej. Chorwacja last minute - dobra możliwość zoczyć to samemu. Tłumnie tam przyjeżdżają zwolenniki wylegiwania na słońcu. Łagodne schodzenie do czyściuchnej wody morza pozwala na pasującą każdemu kąpiel. Dla osób, które nie znoszą skwaru, bardziej udane leżakowanie będzie po 16:00, gdy słońce jest mniej dotkliwe.

Najczęściej urlop w Chorwacji poleca się spędzić na wyspie Brac ze względu na najsłynniejszą plażę w kraju Zlatni Rat. W zależności od kierunku i siły wiatru oraz prądów morskich może ona zmieniać swój kształt. Wybrzeże jest pokryte delikatnym białym żwirkiem, ale również występuje w tych okolicach sporo plaż piaszczystych. Woda na wybrzeżu jest wyjątkowo przejrzysta, zatem jest to idealne miejsce do uprawiania snorkelingu. Ponadto Brac jest największą wyspą w Dalmacji. Amatorów wspinaczki zainteresuje najwyższy szczyt chorwackich wysp Vidova Gora.

Niekiedy wyjazd do Chorwacji dopuszcza bytowanie w otoczeniu krajanów. Makarska uważa się za najbardziej bliską sercu miejscowością odpoczynku Polaków.

Potwierdza ten fakt duża liczba aut z polskimi tablicami rejestracyjnymi jak również język polski, albowiem dosyć często słychać go od wczasowiczów. Dotrzeć tu można samolotem do Splitu lub autem. Miasto posiada atrakcyjną starówkę, Półwysep Św. Piotra, port morski, liczne kluby nocne, bary plażowe, a także miejsca celebracji miejscowej kultury rybackiej. Miłośnicy natury będą zachwyceni Parkiem Narodowym Biokovo, który sąsiaduje z Makarską.

Wczasy w Chorwacji często spędza się na popularnym kurorcie Medulin na południu półwyspu Istria. Tutaj nie znajdziesz typowej starówki, lecz śródmieściem jest promenada pomiędzy portem a piaszczystą plażą Bijeca. Wzdłuż całej promenady znajdują się liczne restauracje, sklepy i bary nocne oraz park rozrywki. Medulin jest lubiany przez gości z dziećmi.

Piękny błękit Adriatyku sprawił, że ten fragment wybrzeża uzyskał przydomek “Błękitna Riwiera”. Dodatkowego uroku tej miejscowości dodają małe wysepki usytuowane na morzu w pobliżu Medulinu.

croatia7.jpeg

Gdzie poza plażą

Wyjazd do Chorwacji wcale nie musi się ograniczać wypoczynkiem stricte nad morzem. Oto

lista nieplażowych miejsc do zwiedzania:

 • Zagorje — górzysty obszar z termalnymi źródłami;
 • Zumberak — park przyrody z pasmem górskim;
 • Varazdin — dawna chorwacka stolica z przepiękną barokową starówką;
 • Kutjevo — biuro podróży zaprezentuje tą miejscowość jako chorwacką “stolicę win”;
 • Petrova Gora — pasmo górskie słynie z monumentalnego budynku, must have dla
 • miłośników opuszczonych miejsc;
 • Zagrzeb — pełna zabytków i atrakcji stolica tętniąca życiem przez cały rok;
 • Plitwickie Jeziora — Park Narodowy z jeziorami, kaskadami i wodospadami, wpisany
 • na listę UNESCO;
 • Krka — Park Narodowy z bogatą florą i fauną;
 • Osijek — miasto usytuowane na trasie do Bośni i Hercegowiny.

Jedzenie

Wypoczynek w Chorwacji, zarówno jak i wczasy w Tunezji, ściąga uwagę różnorakością pożywienia. Kuchnia chorwacka jest inspirowana kuchnią włoską, turecką, węgierską i austriacką. Ze względu na lokalizację państwa w potrawach występuje dużo ryb oraz owoców morza. Jedzenie w tych regionach jest dosyć ostre, odrobinkę za słone i intensywnie słodkie. Ceny w restauracjach są porównywalne do polskich, poniekąd trochę wyższe.

Oferty last minute Chorwacja, stałe pojawiające się na Pojedzznami.pl, pozwolą osobiście posmakować lokalne specjały. W gronie których:

 • Brudet - gulasz z owoców morza;
 • Soparnik - placek z botwinią;
 • Manestra - warzywna zupa;
 • Crni rizot - czarne risotto;
 • Peka - tradycyjna mieszanka;
 • Grenada - rybny gulasz;
 • Psrut - chorwacka szynka;
 • Fuzi - robiony w kraju makaron;
 • Ser z Pagu - z mleka owczego;
 • Rakija - popularny w kraju alcohol.

Dojazd

W niedalekiej przeszłości wycieczka do Chorwacji zaczynała się z kilkunastogodzinnego dojazdu wraz z płatnym przejazdem drogami krajowymi. Obecnie, Chorwacja na tydzień przerwy od powszedniej rutyny jest tuż pod nosem. Na szczęście teraz dostępne są loty bezpośrednie w przystępnej cenie, które trwają średnio 2,5 godziny. Żeby wygodnie się poruszać po kraju, na miejscu można wypożyczyć samochód. Drogi są godne pochwały, co nie gmatwa przejazdów. Lokalny transport też jest dobrze notowany - szybki, rozsądne ceny.

Chorwacja na wakacje — to doskonały wzór wypoczynku. Łączą się tu urok natury i atrakcje na każdy gust.