Czy w Turcji są rekiny?

Olga Demenchuk
13.01.2023

Wakacje w kurortach Turcji zawsze cieszą się popularnością wśród mieszkańców krajów europejskich. Przystępne ceny, wiele historycznych miejsc, wygodny system All Inclusive, a co najważniejsze zadbana linia brzegowa z czystym, ciepłym morzem. I nie jednym. Ten wschodni kraj oblewany jest przez cztery morza — Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemnomorskie. Na wybrzeżach dwóch ostatnich zlokalizowane są  popularne miejscowości turystyczne z setkami hoteli na pierwszej linii brzegowej. Wielu turystów planujących swój pierwszy wyjazd do jednego z tutejszych kurortów słusznie interesuje pytanie: “Czy w Turcji są rekiny?” Rzeczywiście, podczas wakacji za granicą ważne są nie tylko komfortowe warunki, ale także maksymalne bezpieczeństwo. Menedżerowie biura podróży “Pojedź z nami” dokładnie przestudiowali tę kwestię i opracowali rzetelny przewodnik po rekinach na wybrzeżu Turcji.

shark2.jpeg

Co musisz wiedzieć o rekinach w Turcji: krótki program edukacyjny

Morze Śródziemne, oblewające południe i zachód Turcji, uważane jest za największy i najbardziej otwarty z przyległych akwenów wodnych — zajmuje powierzchnię 2 500 000 kilometrów kwadratowych. Imponująca jest również liczba organizmów morskich — w warstwach głębinowych i powierzchniowych występuje ponad 550 gatunków ryb i ssaków. Wśród nich są też rekiny. Nie ma jednak powodów do paniki. Nawet największe drapieżniki żywią się wyłącznie rybami, krabami i skorupiakami oraz nie dopływają blisko lądu — w wodach przybrzeżnych, ze względu na aktywnie rozwijający się przemysł rybny, ich głównego źródła pożywienia jest niezwykle mało. Statystyki potwierdzają: w ciągu ostatnich 100 lat tylko 32 osoby zmarły z powodu ataku rekina. Mówimy o całym obszarze wodnym, a tureckie wybrzeże to tylko niewielka jego część. 

Sami Turcy twierdzą, że od lat nie widzieli w morzu agresywnych drapieżników, jednak dla turystów, którzy zastanawiają się: “czy Antalya jest bezpieczna jeśli chodzi o rekiny” — zakładane są siatki zapobiegające pływaniu ryb w kąpieliskach. We wszystkich popularnych turystycznych miastach są specjalne ogrodzenia.

Prawdopodobieństwo spotkania drapieżnych mieszkańców w innych morzach otaczających Turcję jest praktycznie zerowe.

Uwaga: w pobliżu Marmaris, w Zatoce Gokova znajduje się hodowla rekinów. Jest uważana za drugą na świecie pod względem liczby żyjących osobników drapieżnych. W spokojnych wodach zatoki ryby się rozmnażają. Zatoka jest jednak bezpiecznie ogrodzona i nie stanowi zagrożenia dla wczasowiczów.

shark3.jpeg

Jak uniknąć spotkania z rekinami?

Pomimo faktu, że w ostatnich latach nie odnotowano ataków rekinów na wybrzeżach Turcji, nadal należy przestrzegać racjonalnych środków bezpieczeństwa:

  • Powstrzymaj się od pływania w przypadku otwartych ran na ciele. Drapieżniki wyczuwają zapach krwi  na odległości kilkuset metrów.
  • Nie pływaj późnym wieczorem daleko od brzegu. W nocy rekiny mogą podpływać blisko plaż w poszukiwaniu ryb.
  • Nurkowanie tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach nurkowych. Nurkować na duże głębokości najlepiej w tandemie z doświadczonym instruktorem, który dobrze zna teren. W przeciwnym razie możesz osobiście się przekonać, czy w morzu śródziemnym są rekiny. Jeśli podczas eksploracji morskiego świata nagle zobaczyłeś zębatego drapieżnika, w żadnym wypadku nie panikuj i nie zwracaj na siebie uwagi — spokojnie podążaj w kierunku wybrzeża.
  • Na pełnym morzu warto odpłynąć od kutrów rybackich. Pracownicy czasami wyrzucają za burtę odpady, które są atrakcyjne dla drapieżników.
  • Przed pływaniem na otwartym morzu lepiej nie zakładać rzucającej się w oczy biżuterii. Rekiny przyciąga blask, a także rozpoznają kontrastujące kolory, takie jak pomarańczowy.
Poprzedni artykuł

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.