Waluta w Turcji, czy można płacić euro i dolarami w Turcji?

Olga Demenchuk
17.01.2023

Gdy wycieczka jest już kupiona, a do wyjazdu zostało zaledwie kilka dni, zaczyna się okres małych przyjemności: wybór tras wycieczkowych, spakowanie walizki, zaplanowanie wakacyjnego budżetu. Można kupić zapomniane rzeczy na miejscu i poczytać o ciekawych miejscach wygrzewając się na plaży, natomiast kwestie finansowe należy rozwiązać przed wylotem za granicę. W końcu każdy kraj ma własną walutę narodową, ustalanie cen, zasady płatności. Jaką walutą płacić w Turcji, na czym można zaoszczędzić i jakich wydatków nie da się uniknąć — wiedzą nasi eksperci.

turk-money1.jpeg

Jaki jest najlepszy sposób płacenia w tureckich kurortach?

Oficjalną walutą Turcji jest lira (TRY). Ale po przybyciu do ośrodka nie spiesz się wymieniać całą kwotę. Lokalna waluta jest niestabilna, kurs zmienia się prawie codziennie. Dlatego jeśli wydatki na koniec wakacji okażą się mniejsze niż planowałeś, jest ryzyko utraty imponującej części przywiezionego kapitału. Polecamy zabrać do Turcji euro czy dolary, kupując walutę przed wyjazdem (kurs w miejscowościach wypoczynkowych jest niekorzystny), wymienić trochę gotówki na lokalne pieniądze, a część środków zostawić na karcie bankowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie pieniądze zabrać do Turcji i jak właściwie rozłożyć wydatki, wyjaśniamy:

 • Lirą najlepiej rozliczać się z prywatnymi kupcami. Na przykład, aby zrobić zdjęcie z egzotycznym zwierzęciem lub kupić jedzenie i pamiątki na targu. Tureccy przedsiębiorcy chętnie przyjmą dolary i euro, ale cena zostanie zaokrąglona na ich korzyść, a reszta będzie wydawana w lokalnej walucie po niskim kursie.
 • Dolary lub euro przydadzą się podczas zwiedzania atrakcji i zakupów w dużych sieciach handlowych. Nie ma znaczenia jaka waluta w Turcji jest w Twoim posiadaniu — przeliczenie do wydania reszty będzie prawidłowe. Na przykład turecki supermarket Migros posługuje się kursem Banku Centralnego kraju.
 • Karta bankowa to wygodna opcja płatności w dużych miastach turystycznych — nie musisz zastanawiać się, jaka waluta obowiązuje w Turcji, gdzie wymienić pieniądze i inne niuanse — bank automatycznie przeliczy walutę na Twoim koncie na właściwą. Ale za dodatkową prowizją. Jej wielkość należy wcześniej ustalić u przedstawiciela swojego banku, ponieważ przy aktywnych transakcjach łączna kwota odsetek może być przerażająca. Należy pamiętać, że w małych miejscowościach wypoczynkowych nie wszędzie są terminale płatnicze, a jak już są, to mogą nie działać. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie wystarczającej ilości gotówki i pozostawienie środków na karcie w przypadku nieplanowanych wydatków.
turk-money2.png

Niezbędne minimum

Każda podróż, nawet z pakietem all inclusive, nie może się obejść bez kieszonkowych wydatków: przejazd, sieć mobilna, pamiątki, smakołyki. Jeśli jesteś niewymagający i zamierzasz poświęcić całe wakacje wyłącznie na relaks na plaży, Twoje tygodniowe minimum to 50 USD od osoby. Ci, którzy nie lubią oszczędzać na wakacjach muszą przeznaczyć około 200 USD na osobę. 

Za te pieniądze możesz:

 • wybrać się na jedną lub dwie wycieczki (na przykład rejs jachtem i wycieczki w okolicy kurortu);
 • udać się do parku wodnego (cena wstępu to ok. 30 USD);
 • skosztować owoców i słodyczy;
 • zjeść obiad w restauracji poza hotelem (średni rachunek — 12-15 USD bez alkoholu);
 • kupić symboliczne pamiątki.

Ci, którzy planują spędzić aktywnie swój urlop, powinni zwiększyć budżet dwu- lub trzykrotnie — czyli dysponować 400-600 USD/os.

turk-money3.jpeg

Life hacki dla maksymalnych oszczędności

 • Negocjacje. Nie ma znaczenia, czym się płaci w Turcji — liry, dolary lub euro, pod warunkiem aktywnych negocjacji ze sprzedawcami ulicznymi i rozsądnej wytrwałości cena może spaść o połowę.
 • Pod koniec sezonu “płoną” ceny nie tylko wycieczek. Zniżki na towary na terenach uzdrowiskowych — do 50%.
 • Dowiedz się wcześniej o jakości środków komunikacji w Twoim hotelu. W wielu hotelach dostęp do WI-FI w pokojach i na plaży jest płatny. Często taryfa jest wysoka — 15-20 USD/dobę, więc bardziej opłacalne będzie połączenie roamingowe.
Następny artykuł

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.