Czego nie robić? Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Olga Demenchuk
12.01.2023

Turcja jest popularnym kierunkiem wypoczynkowym wśród mieszkańców Europy Wschodniej. Rzeczywiście, nawet przy bardzo ograniczonym budżecie przeznaczonym na urlop, tutaj można korzystać z przewag systemu All Inclusive, zapominając o tradycyjnych wakacyjnych zmartwieniach (poszukiwanie plaży, restauracji, imprez rozrywkowych) — wszystko jest już w cenie wycieczki pakietowej.

Ponadto mieszkańcy są bardzo czuli i gościnni. Podpowiedzą Ci drogę, udzielą praktycznych porad, zapytają, jak się masz. Co więcej, zrobią to w języku angielskim lub rosyjskim, aby ułatwić komunikację. Odwiedzając inny kraj, pamiętaj jednak, że jesteś tylko gościem i nie ignoruj lokalnych przepisów i norm zachowania. Czego nie robić w Turcji i jak należy się zachowywać we wschodnim kraju, opowiemy dalej.

turkey18.jpeg

Jak się ubierać?

Popularne kurorty nie mają ścisłych zasad dotyczących ubioru, miejscowi są liberalni w kwestii otwartych strojów dla turystów. Skoro nie chcesz zwracać na siebie uwagi, nie powinieneś chodzić po mieście w otwartych koszulkach, krótkich spodenkach, tym bardziej w strojach kąpielowych. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie obszarów nieturystycznych, gdzie przeważają Turcy.

Odwiedzając meczety, kobiety muszą wybrać strój, który zakrywa ramiona i kolana oraz zawiązać chustę na głowie. Nie ma żadnych zasad dla mężczyzn, ale przed wejściem do budynku sakralnego każdy zdejmuje buty i myje stopy przy fontannie. Nie zostaniesz wpuszczony do świątyni, jeśli nie przestrzegasz zasad ubioru.

Za co można dostać mandat?

Gościnność nie oznacza pobłażliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o alkohol. Większość Turków nie pije alkoholu, a jeśli piją, to z dala od wścibskich oczu. W kraju obowiązuje zakaz picia mocnych trunków na pobrzeżu, w parkach, na skwerach, w środkach komunikacji i prywatnych samochodach. Za złamanie prawa nie zostaniesz surowo ukarany, ale będziesz musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości 30 USD. Ta sama zasada dotyczy tych, którzy zastanawiają się: “Czy w Turcji jest bezpiecznie palić w miejscach publicznych?”. Co prawda wysokość grzywny jest większa — 120 USD.

turkey19.jpeg

Inne ograniczenia obejmują:

  • Fotografowanie i nagrywanie instytucji państwowych, świątyń, obiektów wojskowych. Również jest zakaz robienia zdjęć miejscowym kobietom, a nawet prowadzenie rozmów z nimi.
  • Eksport antyków i antycznej biżuterii. Za obiekty dziedzictwa kulturowego uważa się rzeczy mające ponad 100 lat.
  • Naruszenie przepisów ruchu drogowego — jazda pod wpływem alkoholu, jazda bez uprawnień, przejazd na czerwonym świetle itp.

Ważne informacje dla turystów: mimo że mandaty za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego są imponujące, sami tureccy kierowcy są niezdyscyplinowani. Na przejściu dla pieszych raczej nikt nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, a zielone światło nie gwarantuje bezpiecznego poruszania się. Dlatego koniecznie rozglądaj się podczas spacerów, a jeśli masz niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, nie wypożyczaj go.

Jak komunikować się z mieszkańcami?

Turcy są bardzo towarzyscy i często jako pierwsi rozpoczynają rozmowy z obcokrajowcami. Tak więc po kilku godzinach znajomości możesz się dowiedzieć o sprawach osobistych, a nawet zostać zaproszonym do domu.

Aby nie zranić uczuć rozmówcy i uniknąć konfliktów, przestrzegaj niewypowiedzianych zasad etykiety.

  • Tematy polityczne i religijne to ogólnie przyjęte złe maniery, a tym bardziej nie powinno się o nich rozmawiać z Turkami — wierzącymi ludźmi, którzy głęboko szanują władze swojego kraju.
  • Podczas wizyty niegrzecznie jest odmawiać domowych smakołyków, nawet jeśli jesteś najedzony. W przeciwnym razie nieporozumień nie da się uniknąć — skosztuj chociaż odrobinę proponowanych potraw. Nawiasem mówiąc, zgodnie z kanonami islamu jeść można tylko prawą ręką.
  • Zwracanie się po imieniu wśród lokalnych mieszkańców nie jest akceptowane. Dodaj prefiks: «bay» (pan) lub «hanim» (pani), na znak szacunku dla rozmówcy.

istanbul6.jpeg

Uwaga dla dziewczyn

Kobiety samotnie podróżujące często interesują się pytaniem “czy wakacje w Turcji są bezpieczne?” W popularnych kurortach odpoczywa wiele przedstawicielek płci pięknej. Miejscowi mężczyźni są konserwatywni i nie pozwalają sobie na zbyt wiele, lepiej jednak przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Aby więc dostać się do pożądanej lokalizacji, w żadnym wypadku nie zatrzymuj zwykłego samochodu na drodze — skorzystaj z taksówki. Samochód łatwo rozpoznasz po jasnożółtym kolorze. Ponadto nie należy wychodzić poza ruchliwe obszary turystyczne. Ciekawe miejsca najlepiej zwiedzać w ramach grupy wycieczkowej.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Wycieczki last minute

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.