Tureckie ceny 2023

Stepaniszyna Tatiana
28.07.2023

Czy warto jechać na wczasy do Turcji w roku 2023? Nie ukrywamy, że w kraju rok temu inflacja dochodziła do niesamowitego poziomu, około 85%. Na dziś, na szczęście, spadła do 55%, co nadal jest zaskakującą notą. Ale Turcja żyje z turyzmu, dlatego dla urlopowiczów kraj jest nadal dostępny w słodkich cenach, dokładniej poznać o których można w artykule poniżej. 

Waluta

Zastanawiając się w jakiej walucie można płacić w Turcji - oficjalnie obowiązuje TRY (lira turecka). Niekoniecznie kupować liry w Polsce - po przylocie można wymienić walutę zagraniczną (dolary lub euro) w lokalnych kantorach. Obywatele kraju akceptują też $ i EURO, jedynie dla podróżników nieczęsto to się opłaca. Obcokrajowcy preferują używać kart płatniczych.

Ceny wycieczek 2023 

Zanim planować wyjazd, każdy podróżujący najpierw określa jaką kwotę chce wydać i terminy wyjazdu. Wybierając Turcję, większość wczasowiczów stawi na wycieczki all inclusive. W zasadzie, przy zakupie przygotowanych biurem podróży ofert wydatek będzie zdecydowanie mniejszy.

Tureckie_ceny_2023_3.jpg

Trudno odpowiedzieć, ile kosztują wczasy w Turcji, dużo zależy od terminu i wybranego regionu. Pojedzznami oferuje wyjazdy w cenie od 2650 zł (7 nocy) w 4-5 hotelach od razu na wybrzeżu z pełnym wyżywieniem, przeloty włączone do kosztów. Wśród najbardziej pokupnych kierunków najmniej wydamy za bytowanie w Alanyi, Side, Antalyi i Kemerze, a najwięcej w Bodrumie, Belek i Fethiye, w których ceny startują od 4000 zł za tydzień pobytu.

Wiadomo, że w lubiane turystami letnie miesiące ceny zdecydowanie wyższe - oferty od 3200 zł (7 dni), a w luksusowych warunkach od 6000 zł. Warunki przebywania też są istotne. Mieszkańcy Turcji starają się zadowolić każdego gościa, lecz więcej wymagań - więcej wydatków.

Decydując na wakacje w ostatniej chwili, warto zerknąć oferty last minute. Gdyż bliżej terminu wyjazdu wartość oferty rośnie. Ewentualnie kupować wycieczkę dużo przed czasem.

Hotele 

Załatwiając zakwaterowanie na własną rękę, warto orientować się na większe wydatki. Przykładowo, w Alanyi dostępne hotele 3 od 300 zł za nocleg ze śniadaniowym wyżywieniem, hotele 5 ~ 800 zł za dobę. Natomiast w Bodrumie za 3 wydamy od 450 zł, a za 5 od 1200 zł. Są tańsze opcje zakwaterowania - dalej od ładu. Potrafią być w cenie od 50 zł za dobę. Turcja uznana turystami za bezpieczny kraj, więc bytowania dalej od plaży, żeby zaoszczędzić, jest rozsądnym pomysłem.

Restauracje

Żeby znać, ile kosztuje obiad w Turcji należałoby zerknąć do menu kilku restauracji. Nakłady za jedzenie też wahają się stosunkowo od poziomu restauracji oraz od sezonu. Pokazowo, najsławniejszą potrawę Turcji, znaną wszędzie jako kebab, zjemy za ~ 15 zł, a najtańszą zupę za ~ 10 zł. Natomiast, w restauracjach, odnotowanych Gwiazdką Michelin, ceny na starterzy wzlatują od 30 zł. Tak samo w knajpach wzdłuż wybrzeża lub na głównych promenadach ceny stanowczo wyższe niż w głębi miasta.

Tureckie_ceny_2023_1.jpg

Z islamu słynie zakaz spożycia alkoholu, dlatego w Turcji alkohol powszechnie dostępny raczej w turystycznych miejscowościach, dla odpoczywających. Ceny na alkohol zawsze były spore. Obecnie rząd podwyższył specjalny podatek. Więc, ceny w restauracjach w Turcji na alkohol będą wyższe.

Jak komuś nie smakuje przyprawiona turecka kuchnia, to można zjeść coś „europejskiego”. Mianowicie za pizzę zapłacimy od 30 zł, a za big mak - 23 zł. Jednakże w Mr. Jocker (kultowa burgerownia) zostawimy od 50 zł.

Sklepy

Ceny w sklepach i marketach Turcji, porównując z Polskimi, z reguły są zbyt niskie. W miejscach, dokąd stałe przebywają nawały turystów, za zakupy można oddać podobną kwotę jak w Polsce. W takich obszarach sprawdzają się lokalne bazary, gdzie targowaniem zmniejszymy cenę. Przykładowo, za koszyk z chlebem (~ 7 TYR), jajkami (~ 45 TYR), mlekiem (~ 27 TYR) i serem 0,5 kg (~ 90 TYR) włącznie wydamy ~ 170 TYR, czyli niecałe 30 zł.

Tureckie_ceny_2023_2.jpg

Transport 

Ceny komunikacji zaskakują. Przykładowo, bilet na jednorazową przejażdżkę w metro w stolice kosztuje 2-3 zł. Wartość podróży dolmuszem - około 15 zł. Taksówka ~ 2 zł/km. Wynajęcie auta - od 200 zł za dobę, zatankujemy które paliwem w cenie ~ 6 zł/l. Są płatne autostrady i niektóre mosty. W systemie HGS najniższa wartość winietki ~ 10 zł. 

Generalnie, aktualne ceny w Turcji się zmieniły, lecz nadal pozwalają na przerwę wakacyjną w tym cudnym kraju. «Pojedź z nami» chętnie pomoże dobrać fascynujące warunki w przyjemnych cenach.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.