Rekiny w Morzu Śródziemnym — jakie gatunki tu spotkasz?

Valeriia Plechko
29.11.2023

W okresie letnich wakacji w okolicach Morza Śródziemnego meldują się tutaj miliony fanów sportów wodnych oraz rodzin z dziećmi. Ale czy beztroską kąpiel z najmłodszymi lub spędzanie czasu na morskich głębinach są bezpieczne z uwagi na morskich obywateli? Czy w morzu śródziemnym są rekiny?


Jakie rekiny mieszkają w Morzu Śródziemnym?

Generalnie, w śródziemnomorskim akwenie bytuje około 50 różnych gatunków rekinów, ale według statystyki, szybciej człowiek spadnie z trzeciego piętra niż spotka się z rekinem, bo większość tych podwodnych mieszkańców lubią chłodniejsze i głębsze wody lub stronią się ludzi. Przykładowo, żarłacz błękitny nawiedza się na kurorty jedynie gdy się zgubi lub jest w niebezpieczeństwie. Także często gościa się rekin młotowaty i rafowy blacktip, które lękają się kontaktu z człowiekiem. 

psn_pl_blog_rekiny_1-min.jpg

Przedstawiciele jakich gatunków są groźne?

Jednakże łagodne fale i krystaliczna lazurowa woda Morza Śródziemnego kryją w sobie również niebezpiecznych rekinów. W gronie najgroźniejszych są:

  • rekin mało;
  • żarłacz biały; 
  • rekin długoskrzydły;
  • rekin tygrysi.

Choć powyżej wymienione gatunki występują dosyć licznie, ale trzymają się morskich głębin. Więc, rzadko atakują ludzi. 

psn_pl_blog_rekiny_2-min.jpg

Rekin a zasady bezpieczeństwa 

Już wiemy w jakich wodach żyją rekiny, tzn. na głębokości, gdzie jest zimniej i pływa więcej innych zwierzę morskich, na których polują rekiny. Natomiast, podobne miejsca przyciągają nurków i zwolenników snorkelingu. Dlatego zwiedzać podwodny świat najlepiej z doświadczonymi kolegami lub instruktorem. Gdyż spotkasz rekina, należy zachować spokój, ponieważ impulsywne ruchy sprowokują drapieżną rybę do ataku. Nie dotykaj rekinów i zostaw im miejsce na odpłynięcie. 


Rekiny na najpopularniejszych kurortach

Mapa wskazuje, że basen Morza Śródziemnego łącznie dzielą wybrzeża 21 krajów, na kurortach których podczas wakacji ochoczo meldują spragnione słonecznego odpoczynku podróżnicy. Zanim zdecydować gdzie spędzić urlop, turyści są ciekawi gdzie występują rekiny w europie. Wśród popularnych destynacji, rekiny spotykane są w Grecji, Chorwacji, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Ale rekiny lubią spokojne zatoki z gwałtownie opadającym morskim dnem, więc zatłoczone plaże ich nie interesują. Co więcej, Europa poważnie podchodzi do bezpieczeństwa turystów, także informacja o rekinie szybko się rozpowszechnia, a plaże zostaną zamknięte. Rozważając o wyjeździe na wybrzeże Morza Śródziemnego, sprawdź na Pojedzznami.pl oferty do najbezpieczniejszych rejonów turystycznych!

psn_pl_blog_rekiny_3-min.jpg
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Wycieczki last minute

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.