Najpiękniejsze plaże w Turcji

Olga Demenchuk
12.01.2023

Mimo tego, że Turcja jest uważana za rozpowszechnioną destynację wakacyjną, może zaskoczyć nawet wymagających podróżników. Majestatyczne góry, przytulne zatoki, gęste lasy, czyste morze, zdobione plażami z miękkim piaskiem lub gładkimi kamieniami o różnych odcieniach. Każdy region jest gotów pochwalić się hojnymi darami natury. Ale gdzie szukać tych właśnie pocztówkowych lokalizacji z broszur reklamowych, które niezmiennie zajmują czołowe pozycje w zbiorach “najpiękniejsze miejsca w Turcji”? Eksperci “Pojedź z nami” dokładnie przestudiowali temat i wybrali najlepsze z najlepszych plaż we wschodnim kraju, zlokalizowane w popularnych kurortach lub w ich pobliżu.

turkey beach2.jpeg

Błękitna Laguna

Plaża w turystycznej miejscowości Oludeniz niedaleko Fethiye jest jedną z najbardziej znanych w Turcji. Stała się słynna dzięki zdjęciom z wysokości lotu ptaka — turkusowo-niebieskim morskim gradientem, otoczonym ze wszystkich stron górami gęsto porośniętymi zielenią. Pejzaż jest naprawdę imponujący! Przedsiębiorczy Turcy natychmiast docenili zainteresowanie turystów Błękitną Laguną i wyposażyli wybrzeże w prysznice, przebieralnie, bary i inne udogodnienia oraz wprowadzili płatny wstęp. Cena jest symboliczna, jedynie 8 lirów (0,50 USD), więc nie brakuje osób, których wabi ta plaża w Turcji. Szczególnie cenią to miejsce rodziny z dziećmi, jest tu płytka woda, ciepłe morze aż do listopada, i nie ma fal nawet podczas silnego wiatru. Poszukiwacze mocnych wrażeń nie przegapią okazji lotu nad portem na paralotni, ponieważ Oludeniz to nie tylko piękne plaże, ale także mekka paralotniarstwa. 

Plaża Kleopatry

Doświadczeni podróżnicy mianują ją najlepszą plażą na tureckim wybrzeżu. Nic dziwnego, bo według legendy malowniczy zakątek w sercu miasta Alanya doceniła sama królowa Kleopatra. Aby zdobyć serce ukochanej, Marek Antoniusz kazał przywieźć z Egiptu tony złotego piasku i pokrył nim ulubione miejsce wypoczynku królowej. Nie ma znaczenia czy to prawda, czy chwyt marketingowy, ponieważ piasek tutaj rzeczywiście ma jasnożółty kolor, wybrzeże jest szerokie, łagodne zejście do morza, a dobrodziejstwa cywilizacji są na wyciągnięcie ręki. Plaża Kleopatry nie tylko przoduje na liście “najpiękniejsze plaże w Turcji”, ale także jest wyróżniona “Błękitną Flagą” za czystość.

turkey beach4.jpeg

Icmeler

Nazwa tego miejsca tłumaczy się z tureckiego jako “zaginiony raj”. Co prawda trudno go nazwać zagubioną lokalizacją — oddaloną o zaledwie 6 km od centrum imprezowego kurortu Marmaris, ale warunki do rekreacji są tu iście rajskie. Wybrzeże z trzech stron otoczone jest górami porośniętymi gęstą roślinnością, a w oddali widać Rodos.

Miłośnicy turystyki poznawczej bezpośrednio na plaży mogą wykupić wycieczkę na grecką wyspę, mapa wskazuje odległość zaledwie 50 km, czyli godzinę na promie. Jeśli lubisz bardziej aktywne wakacje, wynajmij sprzęt do nurkowania i zanurz się w czyste wody, aby doświadczyć nowych emocji. Świat morski w tutejszych głębinach jest niezwykle zróżnicowany: podwodne góry, jaskinie, kolorowe ryby, ośmiornice, homary, duże żółwie i inne zwierzęta.

Cirali

Wielu turystów, zastanawiając się, który region Turcji jest najładniejszy, wybiera popularny Kemer, ponieważ słynie z wielu malowniczych miejsc w okolicy. Jednym z nich jest przytulna plaża Cirali, która bardzo kontrastuje z hałaśliwymi miejskimi terenami rekreacyjnymi. Tutaj nie znajdziesz obfitości rozrywki, ale możesz cieszyć się spokojną atmosferą, wdychać upojne aromaty drzew iglastych i obserwować niezwykłych mieszkańców — żółwie Karetta. Gady wychodzą na ląd, aby złożyć jaja na początku sezonu, maj-czerwiec, a pod koniec września-października rodzą się żółwie.

Ponadto w pobliżu Cirali znajdują się inne interesujące punkty zwiedzaniowe — starożytne miasto Olimp i słynna góra Chimera. 

turkey beach1.jpeg

Sorgun

Gaje pomarańczowe i pachnący hibiskus, miękki złoty piasek, szum morskich fal i maksymalny spokój to krótki opis plaży Sorgun w okolicach Side. Głównym atutem tego obszaru jest nietypowa dla tego regionu obfitość zieleni i lecznicze aromaty drzew iglastych. Nie ma barów i klubów nocnych dla imprezowiczów, ale jest wszystko, czego potrzebujesz na relaksujące rodzinne wakacje. Place zabaw, autentyczne restauracje, prysznice i przebieralnie, wieże ratunkowe. Dodatkowym bonusem plaży Sorgun jest bliskość słynnego wodospadu Manavgat. Zaledwie godzina spaceru — i jesteś w popularnym miejscu do zwiedzania.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Wycieczki last minute

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.