Jeziora Plitwickie: bilety, ceny, wstęp, zwiedzanie w 2023

Stepaniszyna Tatiana
21.07.2023

Chorwacja ukrywa mnóstwo przecudnych zakątków, część których chroni UNESCO. Jednym z takich obszarów jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, na terytorium którego rozpościerają się 16 niesamowitych jezior, szereg wodospadów, rozrośnięte lasy i szczebiotanie rzadkich gatunków ptaków. 

Klimat

W parku panuje umiarkowany oceaniczny klimat - średnia temperatura rocznie sięga +16°C. Najbardziej optymalna pogoda jest w period maj-wrzesień, termometr wskakuje nawet do +30°C. Podróżnicy określają najgorsze warunki klimatyczne w okresie styczeń - marzec, temperatura średnia wynosi +6°C, a ponad tego - dużo opadów. 

Ceny 

Bilet do parku pozwala na wejście, przejazd pociągiem po terytorium oraz na rejs łodzią. Cena wejściówki zmienia się stosunkowo do sezonu. Park Narodowy Jezior Plitwickich bilety w sezon turystyczny, czyli czerwiec - październik, sprzedaje w cenie 300 kun dla dorosłych (~ 40 EUR). Dla dzieci 7-18 lat wartość biletu, jak i w większości miejsc do zwiedzania, jest niższa - 120 kun (~ 15 EUR). Studenci, okazując ważną legitymację, zapłacą 200 kun (~ 27 EUR). Najmłodsze (do 7 lat) stałe mają bezpłatną wejściówkę.

park narodowy jezior plitwickich bilety

W niskie sezony, czyli listopad - grudzień i styczeń - kwiecień, bilety są w niezawodnie niskich cenach. Dla dorosłych - 75 kun (~ 10 EUR), dzieci - 35 kun (~ 5 EUR), studenci - 50 kun (~ 7 EUR). 

W period kwiecień - maj i październik osoba dorosła zapłaci 180 kun (~ 24 EUR), dzieci - 50 kun (~ 7 EUR), studenci - 110 kun (~ 24 EUR).

Prócz tego są bilety grupowe lub wejściówki dwudniowe. Planując w ten sposób zwiedzić jeziora plitwickie cennik takich biletów należy sprawdzić bezpośrednio na oficjalnej stronie rezerwatu. Zarówno zakup biletów zalecamy robić przez stronę, by uniknąć kilkugodzinnego stania do kasy. Gdyby na stronie był „sold out” na wybrany dla wycieczki dzień, to można załatwić wejściówkę w kasach.

Jak dojechać? 

Park plitwickie jeziora jest „must have” dla chętnych poznać Chorwację bliżej. Najlepiej jechać autostradą A1, na której zainstalowano wiele podpowiadających kiedy należy zjechać znaków. Czas podróży się waha - zależy z której części kraju się wybierać. Przykładowo, z Zagrzebia, mieszczącego na północy, na dojazd zejdzie ~ 2h, z Zadaru, leżącego na południu, zjeździe ~ 1,5h, a ze Splitu całe 3h jazdy.

jeziora plitwickie zwiedzanie

Wyjazd na jeziora zwiedzanie których było zaplanowane wcześniej, będzie możliwe nawet bez własnej jednostki lokomocji. Z wyróżnionych powyżej miast stale kursują autobusy. Najwięcej wypraw jest w letnie miesiące, bo istnieje zapotrzebowanie. Zimą znacznie mniej.

Przy kasach są wygospodarowane płatne parkingi. Cena za godzinę ~ 5 zł. Rozliczyć się można i kartą, i gotówką. Ważne nie zgubić bilecik, którego się pobiera przy wjeździe.

Harmonogram

Planując dojazd na jeziora plitwickie godzina otwarcia rezerwatu jest niezmiernie ważna. Bramy i parkingu są otwarte dla gości regularnie w godzinach 7:00 - 19:00. Z kolei kasa się zamyka o 16:00. Łódka, przemieszczająca turystów, kursuje od 7:30 do 19:00, a kolejka panoramiczna w godzinach 7:45 - 19:00.

Szlaki 

Mapa parku wskazuje, że na jego terenu są 2 wejścia i 8 szlaków, ometkowanych literami od A do G. Ścieżki A, B, E i F oznakowane zielonym kolorem, pozostałe - pomarańczowym. Każdy szlak ma swoją długość, przeto czas wycieczki też będzie się różnił:

  • Szlak A - długość 3,5 km. Czas ~ 2-3h. Wejście 1.
  • Szlak B - długość 4 km. Czas ~ 3-4h. Wejście 1. 
  • Szlak C - długość 8 km. Czas ~ 4-5h. Wejście 1. 
  • Szlak E - długość 5,1 km. Czas ~ 2-3h. Wejście 2.
  • Szlak F - długość 4,6 km. Czas ~ 3-4h. Wejście 2. 
  • Szlak H - długość 8,9 km. Czas ~ 4-6h. Wejście 2.
  • Szlak K - długość 18,3 km. Czas ~ 6-8h. Wejście 1. 
  • Szlak G - tożsamy jak K. Wejście 2.
jeziora plitwickie godziny otwarcia

Trasy K i G wyróżniają się również długością, a i poziomem trudności - określają jako najwyższy. Natomiast zahaczają wszystkie atrakcje rezerwatu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł