Turcja: Kapadocja, lot balonem, ile kosztuje?

Olga Demenchuk
23.11.2022

Jeśli marzysz o zwiedzeniu np. Kanionu Antylopy lub zobaczeniu na własne oczy Machu Picchu i zrobieniu niesamowitych zdjęć, ale jeszcze nie stać Cię na taki wyjazd, nie zniechęcaj się. Na świecie jest wiele niesamowitych miejsc, które nie są tak daleko, a dostanie się do nich będzie dużo i dużo tańsze. Na przykład Kapadocja, która znajduje się w ukochanej przez nas Turcji. Lot balonem na ogrzane powietrze nad Kapadocją będzie kolejnym jaskrawym wydarzeniem w Twoim pudełku wspomnień.

cappadocia1.jpeg

Dlaczego Kapadocja?

Marsjańskie krajobrazy pochodzenia wulkanicznego w Kapadocji na pewno utkwią w Twojej pamięci. Turyści z całego świata przyjeżdżają do tego dziwacznego regionu, aby zdobywać szlaki trekkingowe przez doliny, zatrzymać się w hotelu jaskiniowym w Goreme lub Urgup, zejść do podziemnych miast Aksaray, zobaczyć na własne oczy freski i obrazy okresu wczesnego chrześcijaństwa w osadzie Mustafapasa, odwiedzić skalne miasto w dolinie Zelve. Dołącz do tych podróżników, ponieważ cena w 2024 pozostaje do przyjęcia, a takiej Turcji jeszcze nie widzieliście.

Wyprawa balonem na ogrzane powietrze

W Kapadocji jest wiele rzeczy do zrobienia. Jeśli program kulturalny turystów może się różnić, to na pewno każdy chce się poczuć aeronautą. Ponadto jest to obowiązkowy punkt Twojej wycieczki. Zwiedzanie Kapadocji bez lotu balonem jest jak zwiedzanie Nowego Jorku bez wspinaczki na Statuę Wolności, albo wyjazd do Barcelony bez przejażdżki kołem widokowym w parku rozrywki Tibidabo. 

Kolejnym argumentem przemawiającym za takim spacerem po niebie jest możliwość zobaczenia jednocześnie kilku dolin z wysokości lotu ptaka: Mustafapasa, Doliny Derwent, Doliny Róż, Doliny Ihlara. Wszyscy organizatorzy mają podobne trasy lotów, możesz dowiedzieć się więcej od pilotów.

cappadocia2.jpeg

Więc ile kosztuje lot balonem w Kapadocji? Cena takiego doświadczenia zaczyna się od 75 euro za osobę. A dalej są dostępne różne opcje.

Ile kosztuje zostanie aeronautą?

Koszt zależy od zawartości oferty i jest tu kilka szczegółów:

  • Ilość osób w koszyku: im mniej pasażerów, tym droższy lot. Maksymalna pojemność kosza to 20-24 osoby. Lot grupowy szacowany jest na około 130 euro.
  • Czas trwania podróży w powietrzu waha się od 40 do 90 minut.
  • Dodatkowe bonusy od organizatora. Możesz więc zaplanować niezapomniane urodziny lub zjawiskowo oświadczyć się swojej ukochanej dziewczynie. Wszystko to ma odzwierciedlenie w rachunku, a cena szybuje do 1000 euro.
  • Pora roku. Loty odbywają się przez cały rok, zimą są znacznie tańsze.
  • Doświadczenie pilota. Im bardziej doświadczony specjalista, tym wyżej ocenia swoją pracę.

Nawet pora dnia ma wpływ na koszt lotu. Większość podróży w powietrzu odbywa się w godzinach 5:00 — 6:00 nad ranem, jednak lot można zarezerwować również w godzinach popołudniowych. Tylko w tym przypadku warto wiedzieć, że w dolinie w ciągu dnia wzmaga się wiatr oraz będziesz pozbawiony możliwości zobaczenia najbardziej niezapomnianego w swoim życiu wschodu słońca.

Przed zarezerwowaniem wycieczki balonem na ogrzane powietrze sprawdź kilka firm, które świadczą takie usługi. Lot balonem nad Kapadocją organizuje co najmniej dwadzieścia firm, z których wszystkie ściśle trzymają się prognoz tureckiego lotnictwa państwowego.

Doświadczeni turyści zalecają zawaranie umów z organizatorem późnym popołudniem, kiedy w urzędach nie ma kolejek.

cappadocia4.jpeg

Co jeszcze musisz wiedzieć o lataniu

Lot balonem na ogrzane powietrze w Kapadocji można zorganizować niemal o każdej porze roku. Jednak najlepiej zrobić to w kwietniu, maju, czerwcu lub wrześniu-październiku. W miesiącach letnich w Turcji jest bardzo gorąco, a jeśli dodamy do tego ciepło palnika w balonie na ogrzane powietrze, można sobie wyobrazić, jakim wyzwaniem będzie dla Ciebie ten spacer.

Lot balonem na ogrzane powietrze w Turcji może się odbyć nawet zimą, jednak wzrasta ryzyko trafienia na złą pogodę i odwołania lotów. Ale nie trzeba bać się chłodu, działający palnik w koszu ogrzeje Cię. Wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę wiatrówkę, aby nie przeziębić się po wylądowaniu balonu.

Warto również pamiętać, że kobiety w ciąży i małe dzieci nie mogą latać balonem, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

W każdym razie zarezerwuj na taką podróż 4-5 dni, aby ubezpieczyć się przed siłą wyższą i odkryć Kapadocję bez pośpiechu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Wycieczki last minute

"Pojedź z nami” poleca

Sprawdzone hotele polecane przez naszych najlepszych managerów.